نرم افزارهای مبتنی بر شیرپوینت

مقدمه

با پیشرفت تکنولوژی های تحت وب و نیاز سازمانها و شرکت ها به توسعه عملکرد و فعالیتهای درون سازمانی به خارج سازمان و فراهم کردن راهکاری ساده و انعطاف پذیر جهت مدیریت منابع انسانی،اسناد، مدارک، فایلها و به اشتراک گذاری آنها توسط پرسنل و مدیریت، و همچنین ایجاد وب گاه های شخصی و وبلاگ های اطلاعاتی برای تبادل اطلاعات درون سازمان با محیط خارج، نیاز به ابزاری کارآمد، جامع و توسعه پذیر جهت تأمین اهداف فوق برای یک سازمان را قوت بخشید. این ابزار علاوه بر فاکتور های فوق باید توانایی آرشیو سازی اطلاعات،جستجوی سریع در اطلاعات، ارائه محیط های یکپارچه تحت وب و اینترانت ،توانایی پیاده سازی سیستم های مدیریت اطلاعات، مدیریت پروژه، مدیریت آموزش را داشته و همچنین توانایی ثبت تاریخ تغییرات اسناد و اطلاعات، ایجاد دسترسی ها و امنیت برای کاربران، مدیریت و… را داشته باشد. این ابزار را می توان با توجه به موارد فوق به صورت یک سیستم مدیریت محتوا تولید نمود. اما اینکه بتوان از ابتدا محصولی جامع، کامل و از همه مهمتر Integrate شده ایجاد نمود، کاری زمانبر و هزینه بر خواهد بود.

شیرپوینت چیست؟

شیرپوینت روشی جدید برای تعاملات و مدیریت داده های ساختار نیافته و یک نقطه اشتراک برای فعالیت های تیمی و پروژه ای است. نسخه‌های ابتدایی شیرپوینت بیشتر برای کاربردهایی نظیر مدیریت محتوا و مدیریت اسناد مورد استفاده قرار می گرفت. اما قابلیتهای قابل توجه متعددی به نسخه های اخیر شیرپوینت اضافه شده است. شیرپوینت شامل مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های چند منظوره تحت وب است که بر روی یک ساختار فنی قوی قرار گرفته است. به صورت پیش فرض رابط کاربری شیرپوینت مشابه مایکروسافت آفیس است و یکپارچگی بالایی با مجموعه آفیس دارد. ابزارهای تحت وب شیرپوینت به گونه‌ای طراحی شده است که توسط کاربر غیر فنی قابل استفاده باشد. شیرپوینت بستر مناسبی برای راهکارهایی چون پورتال داخلی، مدیریت فایل ها و اسناد، تعاملات تیمی، شبکه های اجتماعی، اکسترانت، وب سایت ها، جستجوی سازمانی و هوش تجاری می‌باشد. علاوه بر این شیرپوینت قابلیت یکپارچه سازی سیستمها، یکپارچه سازی فرآیندها و اتوماسیون گردش کارها را فراهم می‌کند. اکثر برنامه‌های کاربردی سازمانی (مانند بسته‌هاي نرم‌افزاري ERP و CRM) قابليت‌هايي را براي یکپارچه شدن با شیرپوینت ایجاد کرده‌اند. همچنین شیرپوینت مجموعه کاملی از API ها و تکنولوژی توسعه را برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان فراهم کرده است. به عنوان یک بستر برنامه‌سازی، شیرپوینت دارای مدیریت مرکزی و کنترل‌های امنیتی لازم جهت پیاده سازی نیازمندی‌های برنامه‌ها می باشد. بستر شیرپوینت مستقیما درون وب سرور IIS قرار می‌گیرد. شیرپوینت با سیستمهای آفیس اتصال و ارتباط دارد و امکانات بسیار قوی و جامع نگری را از تکنولوژی و محصولات شیرپوینت (SharePoint Products) ارائه می دهد که از طریق اینترنت، اینترانت و اکسترانت به فرآیندهای کسب و کار سرعت و شتاب می بخشد. شیرپوینت ابزارهایی جهت تولید، انتشار و مدیریت محتویات تحت وب، از طریق سایتها و محل های مختقل را یک محیط واحد جهت مدیریت آسان اطلاعات ارائه می دهد.

تاریخچه شیرپوینت

مایکروسافت از حدود سال ۱۹۹۷ به راه حل هایی فکر می کرد که توسط آنها بتواند تیمهای کاری در سازمانها را به هم مرتبط نماید و جریان اطلاعاتی را بین افراد برقرار نماید. این تفکر منجر به ارائه محصولی به نام Microsoft Exchange Server شد که با هماهنگی با ابزار Microsoft Outlook این امکان را برای کاربران فراهم می نمود تا بتوانند از طریق پست الکترونیک با یکدیگر در ارتباط باشند. در سال ۱۹۹۸ مایکروسافت نسخه بعدی محصول Exchange Server را ارائه نمود که علاوه بر فراهم نمودن امکانات ارسال و دریافت پست الکترونیک امکان جابجایی اسناد و محتویات مبتنی بر وب را نیز فراهم می نمود. پس از آن در سال ۲۰۰۰ مایکروسافت تحولی اساسی در قابلیتهای محصولات خود ارائه نمود. ارائه نسخه جدید ویندوز (Windows 2000 Family) و در ادامه آن SQL Server 2000 و Exchange Server 2000 دنیای جدیدی را به روی کاربران گشود. Exchange 2000 قابلیت استفاده از Chat را نیز ارائه داد و از این طریق روند سریع تری برای ارتباط کاربران با یکدیگر و همچنین انتفال اسناد و برگزاری جلسات شکل گرفت. پیشرفت برنامه نویسی تحت وب باعث شد تا شرکتها اقدام به ارائه محصولات خود در این محیط نمایند. در ماه می سال ۲۰۰۱ مایکروسافت اولین نسخه Sharepoint را با نام Sharepoint Team Services 1.0 وارد بازار نمود. یک ماه بعد یعنی در ماه ژوئن نسخه Sharepoint Portal Server 2001 ارائه شد که ابزاری بود برای اتصال سایتهای ایجاد شده در Team Services. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ مایکروسافت نسخه ای تازه از محصول Sharepoint را با نام Windows Sharepoint Services 2.0 ارائه نمود. این محصول بعنوان یک ابزار رایگان و بصورت یک قابلیت اضافه توسط Windows Server 2003 به کاربران عرضه شد. در ماه نوامبر سال ۲۰۰۳ نسخه پورتال این ابزار با نام Sharepoint Portal Server 2003 وارد بازار گردید. مایکروسافت در نگارش این ابزارها معماری جدیدی را پیش گرفت. این محصول به تدریج در میان متخصصان و برنامه نویسان جای گرفت و تبدیل به ابزاری محبوب برای ارائه راه حلهای سریع در سازمانها گردید. تا قبل از نوامبر ۲۰۰۶ شنیده ها از نسخه جدید Sharepoint حاکی از تحولی بزرگ بود. افرادی که در برنامه آزمون نسخه جدید این محصول حضور داشتند در سایتهای مختلف خبر از وجود امکانات جدیدی می دادند که بسیاری از کاربران بی صبرانه در انتظار آنها بودند. در نهایت مایکروسافت محصول (WSS 3.0) Windows Sharepoint Services 3.0 را در ماه نوامبر ۲۰۰۶ ارئه نمود و در ژانویه ۲۰۰۷ نسخه پورتال آن با نام جدید(MOSS 2007) Microsoft Office Sharepoint Server 2007 وارد بازار شد. هر نسخه جدید از شیرپوینت، توانایی های بیشتری داشته و پاسخ کامل تری را به نیازمندی های کسب و کار در سازمان ها ارائه نموده است. روند توسعه و کارآمدی ابزارهای شیرپوینت و همچنین ارتباط و یکپارچگی آن با سایر نرم افزارها و زیرساخت ها ، دلیل اصلی انتخاب آن به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی سازمان توسط مدیران موفق بوده است. طبق آمار ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت روزانه بیست هزار نفر به کاربران شیرپوینت اضافه می شود. تاکنون بیش از 100 میلیون کاربر در حال استفاده از شیرپوینت هستند.

کاربرد های شیرپوینت

با استفاده از SharePoint 2010، می توان ضمن ایجاد راهکارهایی سفارشی برای نیازهایی خاص سازمانها ، ایده ها و تخصص های ارزشمند را به اشتراک گذاشته، و به اطلاعات مورد نیاز جهت تصمیم گیری های بهتر دسترسی پیدا نمود. همچنین شیرپوینت این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که هزینه های آموزش و نگهداری پرسنل را کاهش داده و در زمان و میزان تلاش صرفه جویی نمایید و بیشتر روی اولویت های بالاتر کسب و کار تمرکز نمایید با استفاده از شیرپوینت، می توان ضمن ایجاد راهکارهایی سفارشی برای نیازهایی خاص سازمانها ، ایده ها و تخصص های ارزشمند را به اشتراک گذاشته، و به اطلاعات مورد نیاز جهت تصمیم گیری های بهتر دسترسی پیدا نمود. همچنین شیرپوینت این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که هزینه های آموزش و نگهداری پرسنل را کاهش داده و در زمان و میزان تلاش صرفه جویی نمایید و بیشتر روی اولویت های بالاتر کسب و کار تمرکز نمایید. قابلیت های شیرپوینت زیرساخت نرم افزاری قدرتمندی را برای کسب و کار فراهم می آورد.چه زیرساخت را بصورت فیزیکی توسعه دهید وچه از سرویس های میزبانی وب استفاده نمایید، قابلیت های شیرپوینت در کنار هم کمک می کنند تا با استفاده از داده های منتج شده از ها و راهکارهایی که سریعا توسعه یافته و در سیستم مستقر می شوند، سریعا به نیازهای کسب و کار پاسخ داده شود.

خدمات قابل ارائه

شرکت با تکیه بر دانش فنی نیروهای متخصص خود در حوزه راهکارهای سازمانی مبتنی بر شیرپوینت این افتخار را دارد تا به عنوان شرکت برتر در زمینه ارائه سرویس ها و خدمات نرم افزاری بروز ، در خدمت ارگانها و سازمان های فعال در این زمینه باشد. خدمات و سرویس های قابل ارائه

  • نصب و راه اندازی و کانفیگ شیرپوینت
  • طراحی شبکه Farm سرورهای شیرپوینت
  • تولید سیستم های سفارشی مبتنی بر شیرپوینت
  • پشتیبانی و نگهداری شبکه و سیستم های مبتنی بر شیرپوینت
  • تولید ماژول ها و وب پارت های سفارشی
  • بروزرسانی و ارتقاء سایت ها و سرورهای Farm شیرپوینت
  • مانیتورینگ ، بهینه سازی و افزایش سرعت
  • پشتیبان گیری و بازیابی
  • مشاوره تخصصی
  • دوره های آموزشی شیرپوینت